Dlaczego Polacy przestali marzyć o gwiazdach?

JacekDukaj_PNG

Jacek Dukaj

HubertHaranczyk_PNG

Marek S. Huberath

LukaszLamza_PNG

Łukasz Lamża

Hey there, this is the default text for a new paragraph. Feel free to edit this paragraph by clicking on the yellow edit icon. After you are done just click on the yellow checkmark button on the top right. Have Fun!

Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach?

W Kosmosie wciąż jeszcze pozostaje ogrom do zbadania. W dodatku Wszechświat cały czas się rozszerza. Na konto ludzkości wpływają nowe fascynujące odkrycia, tj. niewidzialna ciemna materia, która stanowi 95% całego Wszechświata. Naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że w najbliższym nam układzie gwiezdnym istnieje skalista planeta rozmiarami podobna do Ziemi.

NASA zapowiedziała, że w 2024 r wyśle astronautów na południowy biegun Księżyca. A do 2028 r. stworzy na Księżycu stałą bazę. Mówi się również o misjach załogowych na Marsa, a nawet o kolonizacji tej planety.

Trwa kosmiczny wyścig pomiędzy supermocarstwami – Chinami, USA i Rosją. Pojawiło się również nowe zjawisko – konkurencja między prywatnymi firmami w sektorze kosmicznym.

W przestrzeni kosmicznej pozostało jeszcze mnóstwo do zbadania, ale gdzie w tym wszystkim są Polacy? Czy zainteresowanie kosmosem w Polsce jest duże? A może kosmiczne podróże interesują nas już tylko w powieściach Lema czy Zajdela? I czy polskie zaangażowanie w loty kosmiczne niegdyś było większe?

Wśród Polaków związanych z kosmosem najsłynniejszym był oczywiście Mikołaj Kopernik – wybitny astronom i badacz. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” szczegółowo przedstawiało heliocentryczną wizję układu planetarnego i wywołało światową rewolucję. Lecz faktem jest, że z pokładu rakiety komos oglądał na razie tylko jeden nasz rodak – Mirosław Hermaszewski.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polacy zyskali możliwość udziału w programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obecnie organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje naukowo-badawcze, polskie firmy i uczelnie wyższe we współpracy z ESA realizują wiele projektów kosmicznych.

Ale czy w komosie stawiamy śmiałe kroki? Czy mam szansę na podbój gwiazd? W odcinku Edukontry pt.: „Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach dyskutują o tym eksperci:

  • ·       dr Łukasza Lamża – filozof, dziennikarz naukowy, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • ·       Jacek Dukaj – pisarz, autor fantastyki (Lód, Wroniec i wiele innych);
  • ·       dr hab. Marek S. Huberath – fizyk, pisarz science fiction (Wrocieeś Sneogg, wiedziaam…, Gniazdo światów i wiele innych).

Dyskusja rozwija się w wielu fascynujących kierunkach, obfituje w skłaniające do rozmyślań pytania i zaskakujące odpowiedzi. Zaangażowanie ze strony publiczności podsyca debatę.

 

Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".


W rozmowie nie zabrakło także rozważań o tym, jak może wyglądać kolonizacja kosmosu i polityka przyszłości. Posłuchaj jej na Spotify: Edukontra#1: Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach? lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów

Be quiet! Why? The Lady of the Lake, her arm clad in the purest shimmering samite, held aloft Excalibur from the bosom of the water, signifying by divine providence that I, Arthur, was to carry Excalibur. That is why I am your king. Why do you think that she is a witch?

Be quiet! Why? The Lady of the Lake, her arm clad in the purest shimmering samite, held aloft Excalibur from the bosom of the water, signifying by divine providence that I, Arthur, was to carry Excalibur. That is why I am your king. Why do you think that she is a witch?

bottomEduKontra_PNG